1. Bu site çerez kullanıyor. Bu siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde sitemizin çerez kullanımı ile ilgili koşullarımızı kabul etmiş olursunuz . Daha Fazlasını Öğren.

Minerva Kimdir?

Konusu 'Kim kimdir? Takım' forumundadır ve Minerva tarafından 12 Nisan 2019 başlatılmıştır.

Değerli forum kullanıcıları,

Bu forumda aktif olabilmen için öncelikle oyun hesabına giriş yapman gerek, aksi taktirde foruma ulaşamassın. Eğer oyun hesabın yok ise, lütfen kendine yeni bir hesap aç. „Oyun için tıkla“
  1. Minerva

Minerva S-Moderator Team Darkorbit

Hoş buldum, teşekkür ederim :)

47OkYaNuS47 bunu beğendi.
  2. ÂИÂƚØĿ¥Â

ÂИÂƚØĿ¥Â Forum koşucusu

hoş geldin minerva :cool:

Minerva bunu beğendi.
  3. Minerva

Teşekkür ederim, hoş bulduum :)

4. D-O-D-G-E-V-İ-P-E-R

D-O-D-G-E-V-İ-P-E-R Yaşayan forum efsanesi

Uyarınız için peki diyeceğim ancak zaten o kişinin adını herkes biliyor :D

Kendi söylemişti. Nazik bir dilde uyarıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Minerva bunu beğendi.
  5. Eski

Eski Forum emekçisi

Minerva merhaba,

Üniversite öğrencisiyim dediğinden ötürü bu mesajı atma gereği hissettim. Ben de bu sene mezun oldum.

Hatırlaman açısından konuya böyle bir giriş yapıyorum.

Bir arkadaşın açtığı hercules konusunda arkadaş ''10 kere kappa tamamlayıp hiç herkül tasarımını çıkaramadığından yakınmıştı.''
    Bende cevap olarak ''On tane kapı yapıp hiç birinde hercules çıkaramadıysan, tebrikler %0,0091'lik şansı tutturmuşsun demektir. Evden dışarı çıkma birader başına bişey gelmesin bu şanssızlık ile. '' dedim

Bu da senin verdiğin cevap

''PoetShadow'un da belirtmiş olduğu gibi her kapı için bu oran %37.5'tur ve ne kadar kapı tamamlarsanız tamamlayın değişmeyecektir. ''

Şimdi hesabımızı yapalım. 1 kere para attığınızda yazı gelme ihtimali %50'dir. 2 kere para attığınızda 2 kere yazı gelme ihtimali (%50)^2 olacağından cevap %25 olur. 3 kere attığımızda 3 kere yazı gelme ihtimali ise tahmin edebileceğin üzere (%50)^3=%12.5 olur. Mantığı kavradığını düşünüyorum.

Konumuza dönecek olursak senin de belirttiğin gibi Kappadan hercules çıkma olasılığı %37,5'tur. Demek ki çıkmama ihtimali
    %100-%37.5=%62.5 oluyor.

Arkadaş 10 kere yapıp çıkaramadığından (%62.5)^10=0,009094947017729282379150390625‬ yuvarlar isek %0,0091 cevabına ulaşmış oluruz. Bu cevap 1 kappa için değil 10 kere kappa yapıp hiç hercules çıkaramama ihtimalidir. Konuyu açan arkadaşımız bunu başarmış.

Sana herhangi bir yerden ulaşamayacağım için buraya yazdım. Konu dışı olduğunu düşünüyorsan kusura bakma.

Aramıza Hoşgeldin. :)

6. Minerva

Merhaba,

Aynı yaşta olduğumuzu düşünüyorum o zaman, ben de dönem 5i okumaktayım şu an, hoşbuldum :)

Bahsetmek istemiş olduğunuz şeyi anladım merak etmeyin ancak oyuncular tarafından yanlış anlaşılabileceği için mesajımı yazmış olduğum şekilde yazdım. Belirtmiş olduğunuz durum olasılık hesaplamalarında kullanılır evet elimizdeki paraları aynı anda atıyor olsak bunların hepsinin tura gelmesinin hesabı belirttiğiniz şekilde yapılır. Ancak bu paralar ayrı ayrı atıldığında her biri için tura gelme olasılığı %50'dir ve iki seçenek olmasından mütevellit bu her atışta da sabit kalacaktır. Oran %50 olmasına rağmen 10 atışın tümünde yazı çıkabilir, ne kadar çok deneme yapılırsa başlangıçtaki orana yaklaşılır. Ancak şanssızsanız 100 atış sonrasında da hepsinin yazı gelmesi durumu mevcut ve her para için %50 oran da değişmez.

Bahsetmiş olduğunuz durum yeterince deneme sonrasında teorik hesaplamalar nedeniyle de istenilen duruma ulaşılması için ancak 10 deneme bunun için az kalmakta ve her kapıdaki oran da kapı başına değişmemektedir.

Yorulmul olduğum bir günün üstüne uykudan uyanmış halimle yazdım, umarım düzgünce açıklayabilmişimdir kendimi. :)

.Paradoks. ve βŁЦ£¤МДИ bunu beğendi.
  7. Eski

Eski Forum emekçisi

Doğrudur aynı yaştayız. Bahsettiğiniz şey büyük sayılar kanunudur. Paraları aynı anda atsak da farklı zamanlarda da atsak da her birinin tek başlarına yazı gelme ihtimalleri %50'dir ve çok aşırı büyük denemelerde yazı gelme oranları %50'ye yaklaşır. Ancak benim bahsettiğim durumda sadece bir sample üzerinden hesaplanan bir ihtimal var. 10 kapının hiç birinden hercules çıkmama ihtimali %0,0091 oluyor. Ancak dediğiniz gibi 11. kapıdan hercules çıkma olasılığı tek başına yine %37.5 olacaktır. Matematik konusmayı özlemişim :)

Minerva bunu beğendi.
  8. Minerva

Hah evet aynen bu şekilde, ancak yanlış anlaşılmaları engellemesi adına bahsetmiş olduğum gibi yazmıştım :)

Aynı şekilde ben de, bundan daha çok geometriyi özlemiş olabilirim ama :)

Eski bunu beğendi.
  9. dodge1234c

dodge1234c Forum koşucusu

Modum peki dediğiniz gibi olsun. Biraz düşündüm ancak sizinde haklı olduğunuzu gördüm ancak ben şunu belirtmek istiyorum yani o avatarı kesinlikle ve kesinlikle siyasi bir amaç için değil sadece komik olduğu için koydum.

Gülüp geçilebilecek bir şey değil burada benim hatam var sonuçta burası özel bir yazışma platformu değil bir çok ülkeye hizmet veren bir yer.

Ben biraz dikkatsizce davrandım ama sizden ricam şu raporladığım arkadaşlarada bakın. Mümkünse şu cezam konusunda bir şey yapılsın yani en azından biraz düşürülsün gerçekten bu kadar ağır bir cezayı hak etmediğimi düşünüyorum.

10. Minerva

Merhaba,

İlgili incelemeler yapılmaktadır.
    Almış olduğunuz ceza hakkında Forum Takımı olarak bizlerin yetkisi bulunmamaktadır. Dilerseniz Support Ekibi'ne yazabilirsiniz konuyla ilgili.

Bir de mevcut konunuzdan iletişim kursanız daha iyi olur sanki, takdir edersiniz ki takımın konuları bu tip meselelerin yeri değil pek :)

İyi forumlar.

.Paradoks. bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş